W Polsce istnieją dwa systemy orzekania o niepełnosprawności:
1. System pomocy społecznej reprezentowany przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności, wydające orzeczenia o niepełnosprawności.
2. System oświaty reprezentowany przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, wydające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nas interesuje ten 1.
Czy mając Lqts stajemy się z automatu osobami niepełnosprawnymi? Przeczytajcie.
Według ustawy ci, którzy mają przewlekłą, nieuleczalną chorobę zazwyczaj są uznawane za osoby niepełnosprawne. Piszę zazwyczaj ponieważ czytam, słucham o sytuacjach, kiedy nagle przez system zostaje się uzdrowionym, co skutkuje najczęściej wstrzymaniem rehabilitacji lub niemożnością zakupu potrzebnego sprzętu. Patrząc na nasze Lqts, które co roku jest skrupulatnie analizowane przez komisję i co roku dostajemy roczne orzeczenie to czasem nachodzi mnie myśl, że nadejdzie taki dzień, kiedy ktoś nam tą mutacje usunie z genów, poprawi i będziemy wreszcie wolni...
Kto może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
- dzieci do 16. roku życia uzyskują orzeczenie o niepełnosprawności bez orzekania stopnia
- osoby powyżej 16. roku życia uzyskują orzeczenie o niepełnosprawności, w którym ustalony jest stopień niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany, lekki).
A teraz konkrety. Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
Znajdź Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w twojej lokalizacji/meldunku dziecka.
Pobierz wniosek o wydanie orzeczenia, druk zaświadczenia lekarskiego. Uwaga! Nie ma jednolitych wzorów w całej Polsce.
Zrób kopię dokumentacji medycznej.
Wypełnij wniosek.
Poproś lekarza prowadzącego- kardiologa lub swojego pediatrę o wypisanie zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka. Jego ważność to tylko 30 dni i właśnie w tym czasie należy złożyć wszystkie papiery do zespołu.
Zabierz ze sobą dowód potwierdzający twoją tożsamość i oryginały wyżej wymienionych papierów.
Po złożeniu czekaj na komisję lub informację o jej zaocznym przebiegu. My trafiliśmy na covid i ani razu nie stawialiśmy się na komisji osobiście.
Jeśli składasz papiery o kontynuację orzeczenia to musisz zgromadzić i powielić nową dokumentację medyczną z okresu trwania starego orzeczenia, zrobić kopię starego orzeczenia i standardowo wypełnić wniosek i postarać się o zaświadczenie lekarskie. Wszystko złożyć w zespole ale nie wcześniej niż 30 dni od wygaśnięcia ważności starego orzeczenia.
Decyzja o wydaniu orzeczenia zapada w różnym tempie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Polecam wykonać telefon- przypominajkę do zespołu, że nie zapomnieliśmy, że czekamy, że dlaczego jeszcze jej nie ma. To zawsze działa.
Jeśli nie zgadzasz się z orzeczeniem zespołu (na przykład zostało wydane na zbyt krótki czas, albo nie wszystkie punkty zostały przyznane), możesz odwołać się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Takie odwołanie trzeba złożyć za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał decyzję. Zespół powiatowy przesyła odwołanie do zespołu wojewódzkiego. W tym czasie może zapoznać się z twoją argumentacją i sam je uwzględnić zmieniając lub uchylając treść orzeczenia. Wtedy nie dochodzi do kolejnego posiedzenia komisji. Nie należy wysyłać dokumentów bezpośrednio do wojewódzkiego zespołu, bo ten i tak przekaże sprawę do zespołu, który orzekał, co wydłuży okres rozpatrzenia sprawy.
Uwaga! Odwoływać musisz się niezwłocznie, a nie np. po pół roku.
Odwoływaliśmy się raz, próbując wytłumaczyć czym jest lqts na piśmie i jakie trudności napotyka nasze dziecko, których nie doświadcza przeciętny jego rówieśnik. Myślę, że stawiennictwo twarzą w twarz byłoby dla nas lepszą opcją przekazania tej wiedzy, ale niestety póki co musimy zaakceptować obecny stan rzeczy. Mogliśmy odwołać się dalej od decyzji wojewódzkiego zespołu, ale tego nie zrobiliśmy. Poczuliśmy kolejny raz bezradność.
Pamiętaj jeszcze, że w przypadku zmiany stanu zdrowia rodzic osoby niepełnosprawnej posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności lub osoba mająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia. Procedura składania wniosku jest taka sama jak przy pierwszej komisji.
I na koniec słów kilka o samym orzeczeniu. Znajdziesz na nim przede wszystkim symbol przyczyny niepełnosprawności, datę lub okres jej powstania, okres ważności orzeczenia, uzasadnienie wydanej decyzji i magiczne punkty, które uprawniają do konkretnych rzeczy.
Mając orzeczenie w ręku możesz wyrobić legitymację osoby niepełnosprawnej, kartę parkingową. Ale najważniejsze to samo wsparcie materialne czyli przede wszystkim zasiłek pielęgnacyjny w wysokości dwustu zł z groszem, co miesiąc. A jeśli komisja uzna, że dziecko nie może samodzielnie egzystować uprawni cię do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego (coś około 2 tys) pod warunkiem rezygnacji z pracy. Pewnie są też inne korzyści finansowe, o których nie słyszałam, więc proszę was o uzupełnienie tego tekstu w komentarzu.
Oprócz powyższego, co roku możesz sobie odpisać od podatku jako opiekun osoby niepełnosprawnej ulgę rehabitacyjną na samochód w wysokości ciut ponad 2 tys. i dodatkowo skorzystać z ulgi na leki.
Czy jest sens i czy warto starać się o orzeczenie dla dziecka? Myślę, że należy to rozważyć. Decyzja zostaje po waszej stronie. Powodzenia!
Komentarze
Prześlij komentarz