Przejdź do głównej zawartości

Leczenie


Leczenie polega na korygowaniu zaburzeń elektrolitowych. Konieczne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie  organizmu.

Obowiązuje zakaz podawania leków, które mogą wydłużać QT. Tu znajdziecie listę Crediblemeds  lub możecie skorzystać z aplikacji na telefon CdredibleMeds Mobile.

Podstawą w leczeniu LQTS są betablokery w dawkach, które organizm potrafi zaakceptować w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia arytmii. W Polsce ogólnodostępnym betablokerem jest Propranolol podawany trzy razy na dobę. Drugi betabloker Nadolol (przyjmuje się go raz dziennie, dzieci do 12 roku życia dwa razy dziennie) jest praktycznie nieosiągalny chyba, że sprowadzamy go z zagranicy na własną rękę. Podobno można go otrzymać za zgodą czasową Ministerstwa. Leczenie LQTS betablokerami jest najskuteczniejsze w typie pierwszym.

W przypadku braku podatności na betablokery, obciążającej historii rodzinnej lub po nagłym zatrzymaniu krążenia wszczepia się kardiowerter. Krótko mówiąc defibrylator podskórny. Temat ICD jest dla mnie jeszcze mało poznany, obiecuję, że nadrobię zaległości.

Niektórzy specjaliści stosują jeszcze zabieg sympatektomii w leczeniu zespołu wydłużonego QT (odnerwienie serca).

Obok tych wszystkich zaleceń każdego z LQTS obowiązuje zmiana trybu życia, która polega na eliminacji sytuacji sprzyjających wystąpieniu arytmii związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym i silnymi emocjami.

Komentarze