Omdlenie to chwilowy stan niedotlenienia organizmu, do którego dochodzi najczęściej na skutek:
- silnych przeżyć emocjonalnych
- niskiego ciśnienia krwi
- silnego bólu
- odwodnienia
- niskiego stężenia cukru we krwi
- zbyt szybkiej zmiany pozycji ciała
- zbyt długiego stania
- uprawiania sportu w wysokiej temperaturze powietrza
- napadu drgawkowego
- przyjmowania leków, które zwiększają ryzyko omdlenia
Trwa zazwyczaj do 60 sekund.
Aby pomóc poszkodowanemu przywrócić świadomość należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza, można powachlować przedmiotem, który posiadamy pod ręką i położyć, przytrzymać nogi wysoko w górze. Rozluźnić ubranie pod szyją i udrożnić drogi oddechowe (więcej tutaj). Rozgonić gapiów, jeśli są w pobliżu;)
Jeśli po minucie nie następuje odzyskanie świadomości należy zweryfikować oddech- sprawdzić czy jest obecny. Oceny dokonujemy wykorzystując zasadę 10 sekund (więcej tutaj). Jeśli w ciągu tego czasu zaobserwujemy minimum dwa oddechy to umieszczamy poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Nie podajemy nic do picia! Pamiętajmy też, że nastąpił upadek, więc mógł mieć miejsce również uraz nawet wstrząśnienie mózgu. Bądźmy czujni!
Jeśli poszkodowany nie oddycha to należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo- oddechowej (więcej tutaj) i wezwać karetkę.
Częste omdlenia wymagają weryfikacji kardiologicznej. Grupą szczególnego ryzyka są pacjenci z cukrzycą, arytmią, cierpiący na napady lęku i blokady serca.
Jak rozpoznać zbliżające się omdlenie?
Może być ci niedobrze, może ci się kręcić w głowie, możesz mieć duszności. Może bardzo mocno boleć cię głowa, szybko bić serce i może ci szumieć w uszach. Skóra robi się blada i zimna, a potem bardzo się poci.
Jak zapobiec omdleniu?
Pij dużo, ale nie kawę;)
Dbaj o dietę bogatą w elektrolity i sól.
Ruszaj się.
A jeśli już czujesz, że omdlenie nadchodzi w moim przypadku działa położenie się na boku z nogami w górze i spokojny oddech.
Komentarze
Prześlij komentarz