Metalowa skrzynka, szklana kapsuła wisząca na ścianie np. w hipermarkecie potrafi wzbudzić strach. Niepotrzebnie. AED to proste urządzenie, z którego obsługą każdy człowiek powinien sobie bezproblemowo poradzić.
Kiedy zastosować defibrylację zewnętrzną?
Jeśli poszkodowany nie oddycha. Jako wsparcie RKO.
AED podczas RKO powinno być dostarczone do poszkodowanego jak najszybciej. Jeśli jest nas więcej pomagajmy sobie. Podzielmy się ratunkowymi czynnościami. Jeśli jesteśmy sami, a do defibrylatora mamy daleko (czyli nie leży w drugim pomieszczeniu) odpuścmy go sobie.
Podłączenie AED może nastąpić w każdym momencie, najlepiej jak najszybciej. Jeśli jest nas więcej nie przerywajmy RKO u poszkodowanego. Wykonujmy czynności jednocześnie.
Od czego zacząć?
Kluczowe działanie, które należy wykonać podczas chęci skorzystania z AED to włączenie go i przyklejenie elektrody. Nieważna jest kolejność tych czynności bowiem defibrylator wykryje sam elektrodę lub jej brak (poprosi o jej przyklejenie).
Dwa tryby pracy
W przestrzeni miejskiej mamy zazwyczaj defibrylatory zewnętrzne:
- z kluczem, który włożony w odpowiednie miejsce przełącza AED w tryb pracy Dziecko czyli pediatryczny. Jeśli ratujesz dorosłego klucza nie używasz. Jeśli ratujesz dziecko powyżej 8 roku życia lub powyżej 25kg też klucza pediatrycznego nie używasz. Ale jeśli nie jesteś w stanie oszacować wagi, wieku poszkodowanego traktujesz go jak dorosłego
- z parą elektrod dla dorosłego i dla dziecka
- z guzikiem, który sam przełącza tryb pracy.
Elektrody
Elektrody pediatryczne nakleja się gdzie indziej, niż te dla dorosłego. Należy zapoznać się z graficzną instrukcją w momencie umieszczania ich na ciele. Te dziecięce nakleja się na plecach i na klatce piersiowej, a dla dorosłego tylko na klatce.
Mamy włączone AED, umieszczone na ciele elektrody. Co dalej?
Urządzenie przystępuje do analizy rytmu serca i zleca, jeśli zachodzi potrzeba defibrylację. Mówi, kiedy należy przerwać resuscytację i w przypadku wstrząsu informuje o odsunięciu się od poszkodowanego.
Jeśli nasz poszkodowany po defibrylacji odzyskuje oddech nie wolno odłączać go od AED tylko bacznie obserwować, ułożyć w miarę możliwości w pozycji bocznej bezpiecznej i czekać na przyjazd karetki.
Użycie AED w pierwszych 3-4 minutach od zdarzenia zwiększa szansę poszkodowanego na przeżycie nawet do 75-90%!
Komentarze
Prześlij komentarz