Przejdź do głównej zawartości

Basic life support czyli podstawowe zabiegi resustytacyjne

W czasach Covid-19 nie musisz robić sztucznego oddychania, a ocena oddechu może być przeprowadzona z oddali na podstawie ruchu klatki piersiowej.




BLS

Najpierw zadbaj o bezpieczeństwo własne. Załóż ochronne rękawiczki. Sprawdź czy jesteś bezpieczny. Sprawdź czy bezpieczny jest poszkodowany.

Następnie oceń świadomość poszkodowanego. Potrząśnij ramię i zastosuj słowny komunikat np. Halo!? Słyszysz mnie?

Oceń oddech w ciągu 10 sekund. Normą są dwa oddechy lub więcej. Poniżej dwóch- stwierdzasz brak oddechu. Więcej tutaj (klik)

Gdy poszkodowany nie oddycha, a jesteś sam/a prowadzisz RKO przez 1 minutę, a dopiero potem dzwonisz po pogotowie. Jeśli świadków zdarzenia jest więcej to czynności ratunkowe mogą być wykonywane jednocześnie. Jedna osoba dzwoni, druga wykonuje resuscytację krążeniowo-oddechową.

RKO u dziecka

Zawsze zaczynasz od 5 wdechów ratowniczych, a następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej, dwa wdechy i znów 30 uciśnięć do skutku- odzyskania oddechu lub przyjazdu służb medycznych.

RKO u dorosłego

30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy, ponownie 30 u. klatki i dwa wdechy itd.

*Jeśli często odświeżasz wiedzę z pierwszej pomocy i czujesz się mocny w tym temacie możesz stosować schemat 15 uciśnięć klatki i dwa wdechy.


Masaż serca- technika:

Niemowlę do 1 roku życia: dwa palce (palec wskazujący j środkowy).

Dziecko przedszkolne/ szkolne: jedna dłoń (choć ja mam dłonie słabe i gdybym miała wykonywać masaż u takiego dziecka użyje dwóch dłoni jak u dorosłego).

Nastolatek, dorosły: dwie splecione za sobą ręce sztywno napierające na klatkę.

Ucisk wykonujemy na linii między sutkami u mężczyzn u kobiet na środku klatki piersiowej.


Oddechy ratownicze- technika:

Niemowlę: swoimi ustami obejmujemy nos i usta niemowlaka.

Dziecko: zatykamy palcami nos i powietrze wpuszczamy do ust szczelnie je obejmując własnymi ustami.

Dorosły: jak wyżej.


Jeśli poszkodowany odzyskuje oddech to należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej i zaczekać na przyjazd karetki

Pamiętaj! Kobiety w ciąży nie mogą zostać ułożone w pozycji bocznej bezpiecznej na prawym boku, gdyż może to skutkować uciskiem na żyłę główną.

Jeśli poszkodowany nie odzyskuje przytomności kontynuujemy RKO do momentu przyjazdu karetki lub wyczerpania własnych sił.


Kwestia użycia AED

Kiedy podpiąć AED? W którym momencie? Jak najszybciej, w każdym momencie. Jeśli jesteś sam/a i urządzanie nie jest obok lepiej skupić się na RKO, a potem na wezwaniu karetki.

Możesz spotkać zewnętrzne defibrylatory z dwoma rodzajami elektrod dla dorosłego i dla dziecka. Szacując wagę lub wiek poszkodowanego dobiera się właściwe elektrody. Elektrody pediatryczne stosuje się do 25 kg lub wieku 8 lat. Jeśli masz wątpliwość ile waży dziecko, które ratujesz lub ile ma lat użyj elektrody dla dorosłego.

Oprócz tego są zewnętrzne defibrylatory z kluczami pediatrycznymi, które włożone w odpowiednie miejsce przełączają się 'na dziecko.

I ostatnie najnowsze defibrylatory posiadają przycisk, który przełącza urządzenie w tryb pediatryczny.

Możesz trafić na każdy z tych defibrylatorów w przestrzeni publicznej i tak naprawdę użyć w trybie Dorosły w każdym przypadku nawet u dziecka. Tryby to nic innego jak regulacja siły uderzenia, wstrząsu, aby przywrócić pracę serca do właściwego rytmu. Nie wyrządzisz krzywdy poszkodowanemu używając pierwszy raz w swoim życiu AED. To bardzo intuicyjne i ostrożne urządzenie. Możesz, co najwyżej zwiększyć szanse na przeżycie twojego poszkodowanego.

Jak działa AED? Analizuje rytm serca i zaleca lub nie zaleca defibrylację. 

Pamiętaj! Nie stosuj defibrylacji zewnętrznej u niemowlaków.


Komentarze