Przejdź do głównej zawartości

Zobacz, usłysz i wyczuj- ocena oddechu


Oddech to oznaka życia. Jeśli go tracisz to znaczy, że umierasz. To nie tętno jest kluczowym parametrem weryfikowania stanu poszkodowanego podczas udzielania pierwszej pomocy tylko właśnie oddech. Dlaczego? Pomiar tętna bez przyrządów w ogóle nie nadaje się do celów diagnostycznych w przypadku, gdy trzeba działać szybko i podejmować wiarygodne decyzje.

Kiedy zadbasz już o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, sprawdź czy człowiek, któremu udzielasz pierwszej pomocy jest przytomny. Zapytaj go: Halo! Słyszysz mnie? Potrząśnij lekko jego ramię. Kiedy następuje chwilowa utrata przytomności, powrót do świadomości trwa do 60 sekund. Jeśli zachodzi podejrzenie omdlenia, zapewnij poszkodowanemu dopływ świeżego powietrza i unieś nogi do góry. Po odzyskaniu przytomności ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwij pogotowie. Jeśli po minucie sytuacja nie ulega zmianie, a z poszkodowanym nie ma kontaktu przystępujesz do oceny oddechu.

W pierwszej pomocy obowiązuje zasada 10 sekund (licz spokojnie na głos). Po udrożnieniu dróg oddechowych (klik) należy przyłożyć swój policzek do ust poszkodowanego, wzrokiem objąć klatkę piersiową i nasłuchiwać dźwięków wdychanego i wydychanego powietrza. ZOBACZ, USŁYSZ, WYCZUJ. Nie pomyl oddechów agonalnych z prawidłowym oddychaniem. Oddech agonalny tzw. gasping to nieregularne próby łapania powietrza. Zwany jest też „rybim oddechem” ze względu na podobieństwo do nabierania powietrza przez wyjętą z wody rybę. Jeśli stwierdzasz, że poszkodowany oddycha, układasz go w pozycji bocznej bezpiecznej i dzwonisz po pogotowie.

Kiedy nie jesteś w stanie wychwycić dwóch, trzech głębokich, spokojnych wdechów w ciągu 10 sekund albo masz wątpliwości czy oddech u poszkodowanego jest prawidłowy, wzywasz pogotowie i przystępujesz do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. 
Jeśli jesteś sam/a i poszkodowanym jest dziecko koniecznie najpierw wykonaj pięć wdechów ratujących życie, a następnie resuscytację w schemacie 30ucisnieć/ 2 wdechy/ 30 uciśnięć itd. przez okres 1 minuty i dopiero wtedy zadzwoń po pomoc. Ale o tym następnym razem.

Komentarze