Numer ten ratuje życie
łatwy w swej prostocie
trzy dziewiątki, trzy cyferki
zapamiętasz w locie.
Oprócz numeru 999 na pewno znasz numer alarmowy 112. Czym różnią się od siebie? Bezpośredni numer na pogotowie ratunkowe to 999, a międzynarodowy 112. Pierwszy z nich połączy cię z najbliższą dyspozytornią pogotowia ratunkowego, a drugi z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zatem korzystniejsze dla ciebie będzie bezpośrednie połączenie z numerem 999, jeśli wzywasz pomoc w kraju.
Co mówić i jak mówić?
Przede wszystkim zachowaj spokój. Kolejność przekazywania informacji jest bardzo ważna.
Najważniejsze jest miejsce zdarzenia. Dlaczego? Gdyby połączenie z numerem alarmowym zostało przerwane służby ratownicze będą wiedziały, gdzie mają jechać.
1. Określ dokładnie miejsce zdarzenia. Podaj dokładny adres: miasto (jeśli korzystasz z numeru 112), nazwa ulicy, numer domu, bloku, piętro. Gdy sytuacja ma miejsce na drodze określ orientacyjny adres. Jeśli jest to niemożliwe podaj charakterystyczne punkty orientacyjne.
2. Powiedz, co się stało. Postaraj się przekazać najistotniejsze informacje.
Przekaż ilu jest poszkodowanych i jaki jest ich stan. Od tej informacji zależy, ile karetek i jakiego typu zostanie wysłanych na miejsce zdarzenia.
Dodaj rownież czy osobą poszkodowaną jest dorosły czy dziecko, kobieta czy mężczyzna. Jeśli jest to możliwe podaj wiek, imię i nazwisko.
3. Na samym końcu, po przekazaniu wszystkich powyższych informacji, podaj swoje imię i nazwisko, oraz numer telefonu.
W trakcie rozmowy uważnie słuchaj tego, co mówi dyspozytor. Odpowiadaj na pytania. Nigdy nie kończ rozmowy jako pierwszy!
Co możesz zrobić, żeby ułatwić pracę służb, które wzywasz?
1. Przygotuj KOPERTY ŻYCIA dla członków swojej rodziny. Trzymaj je w jednym i tym samym miejscu. Umieść w nich najważniejsze wypisy ze szpitala, spis przyjmowanych leków i ich dawkowanie, kluczowe informacje dotyczące zdrowia. Sytuacje, w których trzeba ratować ludzkie życie są bardzo stresujące. Koperta życia ma ułatwić pracę karetki ale i dopomóc tobie w sytuacji zaskoczenia i zdezorientowania.
2. Kiedy wzywających pogotowie jest więcej to przy poszkodowanym zostaje jedna osoba, a druga wybiega przed blok czy dom. Załodze karetki łatwiej jest wtedy trafić do poszkodowanego. Liczy się przecież każda minuta.
3. Jeśli stwierdzasz brak oddechu u poszkodowanego np. dziecka, a jesteś sam/a za czym zadzwonisz po karetkę prowadź RKO przez jedną minutę. W wielu przypadkach udaje się przywrócić oddech w ciągu pierwszej minuty resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Bądź odważny!
Pamiętaj! Bezpodstawne wezwanie karetki skutkuje karą pieniężną.
Komentarze
Prześlij komentarz